6 ПРИРОДНИ ЛЕКОВИ ПРОТИВ АНЕМИЈА, Bella - Skopje, Macedonia
Кошничка
Затвори
Вкупно производи:
0
Меѓу збир:
0.00 ДЕН.
Продолжи кон наплата
Мои омилени
Затвори
6 ПРИРОДНИ ЛЕКОВИ ПРОТИВ АНЕМИЈА
facebook instagram
6 ПРИРОДНИ ЛЕКОВИ ПРОТИВ АНЕМИЈА
Недостатокот на железо придонесува до тоа клетките во организмот да не добиваат доволно кислород, а со самото тоа се нарушува работата на мускулите, како и бројните боихемиски реакции во организмот. 

Како и секој друг здравствен проблем, анемијата се лечи во консултации со лекар, а природните лекови само го забрзуваат процесот на создавање на железо во организмот. Овие шест природни лекови се најдобрите кои можат да ви помогнат да ја победите оваа болест.

ЧАЈ ОД КОПРИВА

Една лажичка сушени листови од коприва, прелијте со 2dl зовриена вода и оставете да отстои 5 минути. Потоа исцедете го чајот и пијте го додека е млак. Препорачаната доза е три шолји дневно.

ЧАЈ ОД ЧЕТИРИ БИЛКИ

Измешајте исто количество листови од коприва, жалфија, мајчина душица и нане. Една лажица од оваа мешавина прелијте со 2,5dl студена вода, ставете ја на оган и варете една минута и потоа оставете ја отстои уште 5 минути. Исцедете, засладете со мед и додадете сок од лимон. Во текот на денот испијте најмалку две шолји, т.е. околу половина литар од овој чај.

ЧАЈ ОД РЕН

Во еден литар вода ставете 20g корен од рен и варете го околу 20 минути. Оставете го да отстои во текот на ноќта, исцедете го и пијте две шолји чај во текот на денот, меѓу оброците.

ЧАЈ ОД ОРЕВ

Сварете 20g свежи листови од орев во 1 литар вода, 15 минути, а потоа исцедете. Пијте една лажица дневно, пред ручек.

ТИНКТУРА ОД ЛУК

Исчистете и измијте 300g лук, прелијте го со чист алкохол и оставете да отстои три недели. Кога алкохолот целосно ќе испари, пијте по 20 капки дневно, растворени во половина чаша млеко.

КАКАО КРЕМ

Изматете 250g какао, 250g кафен шеќер, 250g мед, 250g путер, 2 лажици морска сол и 7 лажици јаболков оцет. Мешавината ставете ја во тегла и три пати во неделата јадете по една лажица.
Неделен Советник
Бидете први што ќе дознаат за новите модели, ексклузивни понуди и најновите модни новитети.
Неделен Деловен Изглед
Слични Содржини
Едноставни, но брилијантни начини како да го организирате гардероберот
КАТЕГОРИЈА
Едноставни, но брилијантни начини како да го организирате гардероберот

Како деца ползејќи тивко поминуваме покрај гардероберот, бидејќи се плашевме дека страшни демони живеат таму, но кога пораснавме сфативме дека единствените демони сме ние :). 

Средувањето не на секого силна страна, но нашиот гардеробер е нашето свето место, па затоа треба да го доведеме до состојба која одговара на нашите потреби. Ако едноставниот акт на облекување секое утро, завршува со неред и куп алишта во аголот на вашата соба, тогаш треба да поработите на цел нов систем на оргарнизација. 

Дали може да имаме „песна на летото“ кога немаме вистинско лето?
КАТЕГОРИЈА
Дали може да имаме „песна на летото“ кога немаме вистинско лето?

Секое лето си има свој музички хит, како „California Gurls“ на Кејти Пери во 2010 или "Old Town Road" од Lil Nas X во 2019. Но како можеме ова лето да кажеме кој е хитот? 

Хитот на летото не значи најдобрата песна, тоа најслушана, во секое кафуле, во секоја дискотека, на сите домашни собири... Химната на летото е песна која се слуша насекаде од големи групи луѓе. 

За жал, оваа година дискотеките не работат, постојат ограничувања за собири и угостителите не можат да ги преполнуваат своите објекти. Па затоа ова лето е тешко да се открие хитот. 

8 славни личности кои ги споделија винтиџ летни слатки, но и жешки моменти
КАТЕГОРИЈА
8 славни личности кои ги споделија винтиџ летни слатки, но и жешки моменти

Во социјално дистанцирано лето ни остануваат барем нашите сеќавања. Шерон Стоун, Оман, Памела Андерсон и уште неколку славни личности не изненадија со винтиџ фотографии од нивите дамнешни летувања.

Уживајте во 5те најубави врвови на македонските планини
КАТЕГОРИЈА
Уживајте во 5те најубави врвови на македонските планини
Голем број на луѓе ја сметаат Македонија за „Швајцарија на Балканот“. Поради националните паркови, големите недопрени и диви планински масиви, извонредната природна убавина како и спектакуларните карактеристики на земјата. Величенствени снежни врвови, водопади, мали скриени планински цркви, традиционални селски куќички украсени со свежо цвеќе. Со пешачење или прошетки ќе добиете совршен баланс на активност во природен амбиент, и ќе откриете дел на нашата историја, култура и гастрономија. Уживајте во 5те најубави врвови во Македонија.
Викторија и Дејвид Бекам во несогласување со своите соседи
КАТЕГОРИЈА
Викторија и Дејвид Бекам во несогласување со своите соседи
Познатиот пар си направи одлични планови за својот двор.
Интересни идеи за подароци за вашиот татко
КАТЕГОРИЈА
Интересни идеи за подароци за вашиот татко
Добредојдовте во клубот на татковството.
Алиша Кис создава уметност, а на светот тоа му е потребно
КАТЕГОРИЈА
Алиша Кис создава уметност, а на светот тоа му е потребно
Кралицата на добрите вибрации подготвува албум кој ќе пристигне за брзо време.
Вистината за корсетите за обликување на половината
КАТЕГОРИЈА
Вистината за корсетите за обликување на половината
Експертите се со изедначен став во однос на ова прашање, а време и вие да ја дознаете вистината.
Close Quick View
Табела на Величини (cm)
Табела на Величини
36

38

40

42

44
Гради (cm)
88-90

92-94

96-98

101-103

107-109
Струк (cm)
71-73

75-77

79-81

84-86

90-92
Колкови (cm)
94-96

98-100

102-104

107-109

113-115
Succesfully done.
Close Cookie Consent
OВАА ВЕБ СТРАНА КОРИСТИ КОЛАЧИЊА
Оваа веб-странa користи колачиња (cookies). Колачињата (cookies) се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство. Повеќе информации за начинот на користење може да најдете во документот Политика за колачиња (cookies) со кликнување на "Прочитај повеќе". Со кликнување на "Ги прифаќам сите колачиња" Вие се согласувате за зачувување на колачињата на Вашиот уред.