Дали работата му штети на вашето здравје, Bella - Skopje, Macedonia
Кошничка
Затвори
Вкупно производи:
0
Меѓу збир:
0.00 ДЕН.
Продолжи кон наплата
Мои омилени
Затвори
Дали работата му штети на вашето здравје
facebook instagram
Дали работата му штети на вашето здравје

Не излегувате на пауза за ручек

Многу често се случува луѓето да ја прескокнат паузата за ручек, со цел да успеат да ја завршат целата работа. Но, редовните паузи имаат голем број на предности (психички и физички) и можат да влијаат позитивно на секоја личност, како и на работата на тимот. Постојат повеќе причини зошто не треба да ги прескокнувате паузите, а особено паузата за ручек. Работата на мозокот може да се успори, одлуките можат поспоро да се донесуваат, нивото на внимание и размислувањето исто така можат да бидат загрозени. Исто така, кога постојано седите на работната маса, тогаш поголема е веројатноста дека ќе консумирате нездрава храна. Тоа може негативно да влијае на концентрацијата. Кога јадете додека работите, тогаш се трудите да јадете побрзо, со што вашиот стомак нема доволно време да ги прати потребните сигнали до мозокот, со што вие се прејадувате. За жал, кога јадете набрзина, тогаш консумирате повеќе калории. Кога седите премногу долго, тогаш негативно влијаете на вашите мускули и коски, а можна е појава на болки во грбот. Затоа, е препорачливо паузата за ручек да ја искористите да излезете на свеж водух и малку да пешачите. Дружењето со колегите за време на ручекот, може позитивно да влијае врз атмосферата во канцеларијата и ќе помогне во градење на подобар однос и комуникација во тимот.

Не се согласувате со претпоставениот

Можеби овој „проблем“ не е толку едноставен за решавање како прошетката на свеж воздух, но може да значи дека е потребно да барате нова работа доколку не сте третирани соодветно. Една студија покажала дека хроничниот стрес предизвикан од лошиот претпоставен е поврзан со поголем ризик од срцеви болести. Други истражувања покажале дека несогласувањата и лошиот однос со претпоставениот можат да доведат до депресија, проблеми со спиењето, висок крвен притисок и зголемување на тежината.

Не ги миете рацете

Додека сте на работа постојано допирате различни површини, вратите, копчињата на принтерот и тастатурата, глувчето од компјутерот, мобилниот телефон, работи кои на нив имаат различни бактерии. Размислете колку често одвојувате време за да ги пребришете или дезинфицирате работите од вашата канцеларија? За да избегнете настинка или разболување, па дури и некаква бактерија, трудете се почесто да ги миете рацете откако ќе допрете одредена површина.

Не станувате доволно

Доколку седите во текот на целиот работен ден, тогаш е многу важно често да станувате и да се движите наоколу, со цел да избегнете зголемување на ризикот од дијабетес, срцеви болести, па дури и рак.

Неделен Советник
Бидете први што ќе дознаат за новите модели, ексклузивни понуди и најновите модни новитети.
Неделен Деловен Изглед
Слични Содржини
Книги кои ќе ве мотивираат
КАТЕГОРИЈА
Книги кои ќе ве мотивираат
„Чек“ со реалноста: Овој период навистина имаме доста слободно време и можеме да го искористиме за да прочитаме добра книга.
Наоми Кембел во облеката на Елизабет Тејлор
КАТЕГОРИЈА
Наоми Кембел во облеката на Елизабет Тејлор
Супермоделот ни кажува која е нејзината омилена удобна облека, како и ни посочува зошто "Making the cut" е вистинското шоу за време на карантин.
Лежерна петочна комбинација: Блуза Корал Феникс со фармерки корал тексас
КАТЕГОРИЈА
Лежерна петочна комбинација: Блуза Корал Феникс со фармерки корал тексас
Одберете комбинација во која ќе сјаете, ќе го искажете вашиот комплетиран моден стил и воедно ќе уживате во беспрекорниот конфор што ги нудат фармерките Корал тексас и блузата Корал Феникс. 
Ријана ги изненади сите со нејзиниот моќен говор на доделувањето на НААЦП наградите
КАТЕГОРИЈА
Ријана ги изненади сите со нејзиниот моќен говор на доделувањето на НААЦП наградите
Ријана ја доби наградата за филантропија.
Излезе новата песна на Лејди Гага
КАТЕГОРИЈА
Излезе новата песна на Лејди Гага
Излезе новата песна на Лејди Гага и фановите го изразија своето мислење во врска со тоа.
Совети како да ја зголемите продуктивноста
КАТЕГОРИЈА
Совети како да ја зголемите продуктивноста
Повеќемина го делат ставот дека продуктивноста оди рака под рака заедно со долгиот временски период посветен на работа. Колку повеќе работите - толку повеќе ќе постигнете. 
Како да им ја подобрите самодовербата на децата?
КАТЕГОРИЈА
Како да им ја подобрите самодовербата на децата?
Самодовербата е централна точка во животот на сите луѓе. Самодовербата или самопочитта е начинот на кој се гледаме себе си, вреднувајќи ги нашите квалитети, но имајќи ги предвид и нашите слабости. Високата самодоверба им помага на луѓето да си ги остварат своите високо замислени цели, реализација на различни планови и сл.
Како да му помогнете на анксиозното дете да се смири?
КАТЕГОРИЈА
Како да му помогнете на анксиозното дете да се смири?
Дали некогаш сте се чувствувале изгубено во случај кога вашето дете е исплашено од помислата на определени нешта? 
Close Quick View
Табела на Величини (cm)
Табела на Величини
36

38

40

42

44
Гради (cm)
88-90

92-94

96-98

101-103

107-109
Струк (cm)
71-73

75-77

79-81

84-86

90-92
Колкови (cm)
94-96

98-100

102-104

107-109

113-115
Succesfully done.
Close Cookie Consent
OВАА ВЕБ СТРАНА КОРИСТИ КОЛАЧИЊА
Оваа веб-странa користи колачиња (cookies). Колачињата (cookies) се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство. Повеќе информации за начинот на користење може да најдете во документот Политика за колачиња (cookies) со кликнување на "Прочитај повеќе". Со кликнување на "Ги прифаќам сите колачиња" Вие се согласувате за зачувување на колачињата на Вашиот уред.