Еве како најлесно да го испланирате семејниот буџет. , Bella - Skopje, Macedonia
Кошничка
Затвори
Вкупно производи:
0
Меѓу збир:
0.00 ден.
Продолжи кон наплата
Мои омилени
Затвори
Еве како најлесно да го испланирате семејниот буџет.
facebook instagram
Еве како најлесно да го испланирате семејниот буџет.

Направете буџет на кој вистински ќе се придружувате

Без разлика дали сакате да исплатите некој долг или да заштедите пари, имањето на буџет e секогаш добар план. 

Многу луѓе имаат добри намери со цел да зачуваат пари, исплатат долгови, или да си приуштат определен стил на живеење. Креирањето на буџет, ви помага да видите добро каде ги трошите парите како и да ги приоритизирате обврските кои го заслужуваат тоа. 

 

Како да го организирате буџетот?

Пред да започнете да го планирате вашиот буџет, добро би било да ги разгледате вашите месечни банкарски извештаи, за да видите каде трошите најмногу пари. Доколку не сакате толку многу да посветувате внимание, можете да симнете некоја апликација како што е "Mint", која ќе ви помогне во организацијата.

 

Вашиот буџет треба да содржи неколку категории:

Примања

Трошоци ( во овој дел секогаш треба да направите неколку подкатегории кои ќе ги опфатат фиксните, варијабилните и трошоците за забава.)

Отплаќање на долгови 

Заштеда 

 

Дали е вашиот буџет добро осмислен?

Штом го изготвите вашиот буџет, време да прегледате дали е добро составен. Соберете колку изнесуваат вашите трошоци со долговите и видете дали се совпаѓа сумата со вашите примања. Доколку не се совпаѓа, ќе треба да направите кратење од нешто кое што ќе го дозволи истото. 

Секогаш имајте го во предвид правило дека секој денар го трошите за соодветна цел. 

Што ако не сте сигурни колку треба да потрошите на определена цел? 

За сите тие што незнаат точно да определат треба да го следат правилото на 50%-30%-20%.  50% од примањата треба да ви одат на фиксни и варијабилни трошоци, 30% да трошите на храна и шопинг и  20% на заштеда. 

 

Совети за придржување до буџетот

Поставете автоматски плаќања на сметките

Секогаш плаќајте на време 

Користетете ја технологијата при организирање на трошоците 

Немојте да се ограничувате во трошењето

 

Неделен Советник
Бидете први што ќе дознаат за новите модели, ексклузивни понуди и најновите модни новитети.
Неделен Деловен Изглед
Слични Содржини
Книги кои ќе ве мотивираат
КАТЕГОРИЈА
Книги кои ќе ве мотивираат
„Чек“ со реалноста: Овој период навистина имаме доста слободно време и можеме да го искористиме за да прочитаме добра книга.
Наоми Кембел во облеката на Елизабет Тејлор
КАТЕГОРИЈА
Наоми Кембел во облеката на Елизабет Тејлор
Супермоделот ни кажува која е нејзината омилена удобна облека, како и ни посочува зошто "Making the cut" е вистинското шоу за време на карантин.
Лежерна петочна комбинација: Блуза Корал Феникс со фармерки корал тексас
КАТЕГОРИЈА
Лежерна петочна комбинација: Блуза Корал Феникс со фармерки корал тексас
Одберете комбинација во која ќе сјаете, ќе го искажете вашиот комплетиран моден стил и воедно ќе уживате во беспрекорниот конфор што ги нудат фармерките Корал тексас и блузата Корал Феникс. 
Ријана ги изненади сите со нејзиниот моќен говор на доделувањето на НААЦП наградите
КАТЕГОРИЈА
Ријана ги изненади сите со нејзиниот моќен говор на доделувањето на НААЦП наградите
Ријана ја доби наградата за филантропија.
Излезе новата песна на Лејди Гага
КАТЕГОРИЈА
Излезе новата песна на Лејди Гага
Излезе новата песна на Лејди Гага и фановите го изразија своето мислење во врска со тоа.
Совети како да ја зголемите продуктивноста
КАТЕГОРИЈА
Совети како да ја зголемите продуктивноста
Повеќемина го делат ставот дека продуктивноста оди рака под рака заедно со долгиот временски период посветен на работа. Колку повеќе работите - толку повеќе ќе постигнете. 
Како да им ја подобрите самодовербата на децата?
КАТЕГОРИЈА
Како да им ја подобрите самодовербата на децата?
Самодовербата е централна точка во животот на сите луѓе. Самодовербата или самопочитта е начинот на кој се гледаме себе си, вреднувајќи ги нашите квалитети, но имајќи ги предвид и нашите слабости. Високата самодоверба им помага на луѓето да си ги остварат своите високо замислени цели, реализација на различни планови и сл.
Како да му помогнете на анксиозното дете да се смири?
КАТЕГОРИЈА
Како да му помогнете на анксиозното дете да се смири?
Дали некогаш сте се чувствувале изгубено во случај кога вашето дете е исплашено од помислата на определени нешта? 
Close Quick View
Табела на Величини (cm)
Табела на Величини
36

38

40

42

44
Гради (cm)
88-90

92-94

96-98

101-103

107-109
Струк (cm)
71-73

75-77

79-81

84-86

90-92
Колкови (cm)
94-96

98-100

102-104

107-109

113-115
Succesfully done.
Close Cookie Consent
OВАА ВЕБ СТРАНА КОРИСТИ КОЛАЧИЊА
Оваа веб-странa користи колачиња (cookies). Колачињата (cookies) се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство. Повеќе информации за начинот на користење може да најдете во документот Политика за колачиња (cookies) со кликнување на "Прочитај повеќе". Со кликнување на "Ги прифаќам сите колачиња" Вие се согласувате за зачувување на колачињата на Вашиот уред.