Како да им ја подобрите самодовербата на децата? , Bella - Skopje, Macedonia
Кошничка
Затвори
Вкупно производи:
0
Меѓу збир:
0.00 ДЕН.
Продолжи кон наплата
Мои омилени
Затвори
Како да им ја подобрите самодовербата на децата?
facebook instagram
Како да им ја подобрите самодовербата на децата?

Како родители сите ние се обидуваме да им помогнеме во зголемување на самодовербата на нашите деца. Сепак знаеме да преземе определени активности со кои ние им ја намалуваме, нормално луѓе сме и правиме грешки. 

Постојат определени работи кои ние свесно или несвесно им ги приредуваме на нашите деца а кои лошо влијаат во градењето на нивната самодоверба. 

 

  • Повишен тон и тепање

Ништо не влијае полошо на самодовербата од викањето и тепањето на децата. Не само што ќе им ја намали самодовербата, туку ќе им вроди страв за превземање на определени дејствија, но и страв од вас, при што ќе почнат да кријат работи кои би сметале дека ќе ве налутат. 

 

  • Спомнување на проблеми

Штом еден проблем е решен, не го повторувајте. На децата треба да им се дозволи нов почеток со чисти раце. Родителите кои константно им ги спомнуваат минатите грешки, ги учат нивните деца да чуваат лутина и да не можат да се сконцентрирата на нови почетоци.

 

  • Обвинување

Пред да го обвините вашето дете за нешто, бидете сигурни дека тоа го сторило тоа дели и секогаш ставете се во ситуацијата во која што се наоѓа. Не правете ја грешката да ги натерате ваште деца да се чувствуваат виновно, поради определени постапки, чувства или емоции.

 

Зборење со сарказам

Родителите употребуваат сарказам со цел да го истакнат спротивното на кое што мислат од тоа што го кажуваат. Вие навистина можете да ги збуните децата, имајќи во предвид дека тие не можат да го разберат значењето и тонот на сарказмот и ќе бидат во заблуда дека правилно постапуваат.

 

Избегнувајте ги овие постапки, секогаш обидувајте се да најдете решение на проблемот зборејќи на смирен тон. Не дозволувајте да ги пренесете вашите стравови на децата. Пробајте низ игра да им објасните некои работи на кои сакате да ги научите или да им извлечете некаква поента. Сепак тие се деца и оставете ги да бидат деца додека можат.

 

Повеќе, тука.

Неделен Советник
Бидете први што ќе дознаат за новите модели, ексклузивни понуди и најновите модни новитети.
Неделен Деловен Изглед
Слични Содржини
Книги кои ќе ве мотивираат
КАТЕГОРИЈА
Книги кои ќе ве мотивираат
„Чек“ со реалноста: Овој период навистина имаме доста слободно време и можеме да го искористиме за да прочитаме добра книга.
Наоми Кембел во облеката на Елизабет Тејлор
КАТЕГОРИЈА
Наоми Кембел во облеката на Елизабет Тејлор
Супермоделот ни кажува која е нејзината омилена удобна облека, како и ни посочува зошто "Making the cut" е вистинското шоу за време на карантин.
Лежерна петочна комбинација: Блуза Корал Феникс со фармерки корал тексас
КАТЕГОРИЈА
Лежерна петочна комбинација: Блуза Корал Феникс со фармерки корал тексас
Одберете комбинација во која ќе сјаете, ќе го искажете вашиот комплетиран моден стил и воедно ќе уживате во беспрекорниот конфор што ги нудат фармерките Корал тексас и блузата Корал Феникс. 
Ријана ги изненади сите со нејзиниот моќен говор на доделувањето на НААЦП наградите
КАТЕГОРИЈА
Ријана ги изненади сите со нејзиниот моќен говор на доделувањето на НААЦП наградите
Ријана ја доби наградата за филантропија.
Излезе новата песна на Лејди Гага
КАТЕГОРИЈА
Излезе новата песна на Лејди Гага
Излезе новата песна на Лејди Гага и фановите го изразија своето мислење во врска со тоа.
Совети како да ја зголемите продуктивноста
КАТЕГОРИЈА
Совети како да ја зголемите продуктивноста
Повеќемина го делат ставот дека продуктивноста оди рака под рака заедно со долгиот временски период посветен на работа. Колку повеќе работите - толку повеќе ќе постигнете. 
Како да му помогнете на анксиозното дете да се смири?
КАТЕГОРИЈА
Како да му помогнете на анксиозното дете да се смири?
Дали некогаш сте се чувствувале изгубено во случај кога вашето дете е исплашено од помислата на определени нешта? 
Како да ја решите секоја караница во врските?
КАТЕГОРИЈА
Како да ја решите секоја караница во врските?
После подолг временски период поминати во брак, брачните партнери сосема ги имаат прифатено жестоките караници.  
Close Quick View
Табела на Величини (cm)
Табела на Величини
36

38

40

42

44
Гради (cm)
88-90

92-94

96-98

101-103

107-109
Струк (cm)
71-73

75-77

79-81

84-86

90-92
Колкови (cm)
94-96

98-100

102-104

107-109

113-115
Succesfully done.
Close Cookie Consent
OВАА ВЕБ СТРАНА КОРИСТИ КОЛАЧИЊА
Оваа веб-странa користи колачиња (cookies). Колачињата (cookies) се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство. Повеќе информации за начинот на користење може да најдете во документот Политика за колачиња (cookies) со кликнување на "Прочитај повеќе". Со кликнување на "Ги прифаќам сите колачиња" Вие се согласувате за зачувување на колачињата на Вашиот уред.