Како да внесете повеќе Витамин Ц во вашата дневна рутина за грижа на кожата, Bella - Skopje, Macedonia
Кошничка
Затвори
Вкупно производи:
0
Меѓу збир:
0.00 ден.
Продолжи кон наплата
Мои омилени
Затвори
Како да внесете повеќе Витамин Ц во вашата дневна рутина за грижа на кожата
facebook instagram
Како да внесете повеќе Витамин Ц во вашата дневна рутина за грижа на кожата

Одберете ја правилната концентрација

 Знајте ја точната концентрација за вашата кожа. Почнете со концентрација од 10%, а потоа постепено зголемувајте на 15 или 20%, односно онолку колку што вашата кожа може да толерира. За масна и нормална кожа, најпотентната пофма на Витамин Ц е L-ascorbic киселината, додека за сува и сензитивна кожа користете magnesium ascorbyl phosphate, Витамин Ц на водена база.

 

Обрнете внимание на pH вредноста

Абсорбирањето на Витамон Ц најмногу зависи од неговата pH вредност во однос на вашата кожа. Ако имате нормална кожа тогаш барајте производи со pH вредност околу 3.5. Ако имете сензитивна кожа тогаш треба да користите формула која содржи pH вредност од 5 до 6.

 

Одберете серум

 Серумите содржат висока концентрација на Витаминот Ц, но сепак за оние со посензитивна кожа треба да го мешаат серумот со крема за хидратација на кожата.  Кога станува збор за другите состојки во серумот, одберете го оној кој содржи Витами Е кој е исто така антиоксиндант, Хијалуронска киселина, Витамин Б и Ферулична киселина која се бори со оштетувањето на слободните радикали и намаленото производство на колаген.

 

Започнете полека

Вашата кожа треба да се прилагоди на Витаминот Ц, па затоа најдобро е да почнете со неколку апликации неделно, а потоа да преминете во секојдневно нанесување. Бидете трпеливе, потребни се неколку недели за да забележите разлика во изгледот на кожата.

 

Чувајте го безбедно

Витаминот Ц е сензитивен на голема светлина и топлина, па затоа најдобро е да го чувате на потемно и поладно место.

 

Нанесете го под СПФ факторот.

За разлика од ретинолот и други киселини, Витаминот Ц не ја прави вашата кожа поранлива на сонце. Напротив, ако ставите Витамин Ц под СПФ факторот ќе добиете дополнителна заштита на кожата од УВ зрачењата.

Неделен Советник
Бидете први што ќе дознаат за новите модели, ексклузивни понуди и најновите модни новитети.
Неделен Деловен Изглед
Слични Содржини
11 зимски аутфити кои со натрпении чекаме да ги облечеме
КАТЕГОРИЈА
11 зимски аутфити кои со натрпении чекаме да ги облечеме
Секогаш можете да се потпрете на старите зимски аутфити кои веќе ги носите неколку години, облекувајќи се во сиви, темно сини и црни бои, како и кратките црни чизми. Но, иако класиката е непобедлива, оваа зима пробајте нешто ново. Аими Сонг, Луси Вилијамс и многу други ни покажаа голем број практични, но сепак интересни комбинации кои ќе ви се допаднат и на вас и ќе можете да ги носите се до пролет.
Вистинско време за нов кардиган од 80% волна
КАТЕГОРИЈА
Вистинско време за нов кардиган од 80% волна

Се ближи зимата, бидете подготвени!

Bella ви нуди парче облека кое изгледа фантастично и истовремено ќе ве стопли во ладните денови кои доаѓаат.

Фасцинантни за овој период, посебни и уникатни кардиганите Каја и Каја сив!

Најдобро облечените познати дами на настани ширум светот
КАТЕГОРИЈА
Најдобро облечените познати дами на настани ширум светот
Ретко се случува сите да бидат на иста страна во врска со стилот, а сепак оваа недела од Париз до Пало Алто, позитивната енергија се чувстуваше во воздухот. Првиот дигитално фокусиран моден месец заврши со големите имиња на француската мода, покажувајќи ги своите нови колекции пред социјално оддалеченaта публика.
Бордо - Најтренди боја за деловни комбинации
КАТЕГОРИЈА
Бордо - Најтренди боја за деловни комбинации
За оваа есен ја избираме бојата која потсетува на љубов и вино! 
Сите типови на палта и јакни кои треба да ги поседувате
КАТЕГОРИЈА
Сите типови на палта и јакни кои треба да ги поседувате

Есен - време е да ги извадите сите палта и јаки кои ги поседувате, но ако сте во потрага по нов стил или пак сакате да имате од се по нешто, погледнете ја оваа листа. Иако понекогаш изгледаат сите исто, должината, кројот, затворањето и материјалот може да направат огромна разлика во тоа како ви стои на вашето тело. 

 

 

Неодолива комбинација: јакна и панталони Луна каро
КАТЕГОРИЈА
Неодолива комбинација: јакна и панталони Луна каро

Освен белата и црната боја, уште една работа која никогаш не излегува од мода се карираните парчиња облека. 

Ништо подобро не ја опишува студената сезона од кариран патерн.

Ако досега не сте поседувале вакви парчиња тогаш време е да ги погледнете неодоливите јакна и панталони Луна каро. 

Како да носите лимон жолта боја оваа есен
КАТЕГОРИЈА
Како да носите лимон жолта боја оваа есен

Ако сакате да додате една боја во вашиот гардеробер оваа есен, тогаш таа боја нека биде лимон жолтата. Поради нејзиниот енергичен изглед и среќните чувства кои ги шири, оваа боја можеше да се забележи на многу модни ревии од познати дизајнери како Версаче, Филип Лим и Ботега Венета. 

Лимон жолтата боја има одлична дотерувачка моќ, а тоа може да ви го потврдат Марк Џејкобс, Миу Миу, Фенди, Коперни и многу други.

Палто Луна волна - за постудените есенски денови
КАТЕГОРИЈА
Палто Луна волна - за постудените есенски денови

Изминативе неколку дена вистински ја чувствуваме есента, но оние студени денови, од утро до вечер, се уште не затропале на врата. 

Спремни сме да ги смениме парчињата во гардероберот, од летни во есенски и зимски, но дали се што ни треба е таму некаде, се уште скриено, но спремно за на закачалка. 

Ни требаат долги панталони, фармерки, блузи со долги ракави, кошули со долги ракави, јакни и секако волнени палта. 

 

Close Quick View
Величини (cm)
Величини
36

38

40

42

44
Гради (cm)
88-90

92-94

96-98

101-103

107-109
Струк (cm)
71-73

75-77

79-81

84-86

90-92
Колкови (cm)
94-96

98-100

102-104

107-109

113-115
Succesfully done.