Која е позитивната страна на несигурноста? , Bella - Skopje, Macedonia
Кошничка
Затвори
Вкупно производи:
0
Меѓу збир:
0.00 ден.
Продолжи кон наплата
Мои омилени
Затвори
Која е позитивната страна на несигурноста?
facebook instagram
Која е позитивната страна на несигурноста?

Колку и да е иронично сепак постојат позитивни страни на нашата несигурност.  Некогаш кога чувствуваме несигурност за некоја работа ние нема да ја направиме, бидејќи сметаме дека нема да се дадеме 100% во тоа. Доколку би се чувствуале цело време самоуверено, тогаш можеме многу лесно да станеме манипуалтори, премногу горди на себе си и на тој начин ќе се преценуваме и ќе превземаме активности кои не се во нашите можности. Сепак доколку се најдеме во слатката средина каде веруваме во себе, а сепак си знаеме колку ни се можностите, тогаш можеме да работиме на нашите проблеми да се трудиме да дадеме се од себе. 

 

Несигурноста најлесно се појавува во период на детството. Постои определена листа на работи кои особено се истакнуваат во детството и кои имаме проблем да ги надминеме. Од овие работи подоцна во животот се појавува несигурноста и во зависност од тоа како сме ги преброделе зависи и нашата самодоверба. Станува збор за:

  • Високо изразен темперамент
  • Имањето на строги и осудувачки родители
  • Вознемирување
  • Замисла за изглед
  • Проблеми со учење
  • Повеќе кратни промени на живеалишта
  • Родители кои се премногу заштитнички поставени
  • Растење во сенка на роднина
  • Социјална изолација

На каков начин ќе ги надминете горе наведените бариери зависи вашата среќа и задоволство во животот. Доколку тешко ги надминете или не ги надминете тогаш вие се впуштате во живот исполнет со анскиозност, стравови, лоша и негативна енергија и др. 

 

Во поглед на интимните односи, мала несигурност секогаш ќе биде позитивна во вашата врска. Малата несигурност ќе ве тера секогаш да се борите за партнерот и да одржувате добар баланс, како и да се грижите за неговите потреби. Сепак малата доза на несигурност треба да биде застапена и на двете страни за да може меѓусебно да се надополнувате.

 

Во поглед на работата, малата несигурност ќе ви помогне да знаете какви обврски можете да превземете во истиот момент, а за какви обврски вие потребно време да се усовршите. Секогаш ќе се трудите повеќе од што треба, ќе работите на себе си и воедно многу помалку ќе бидете изложени на неуспеси.

 

За повеќе информации можете да прочитате тука.

Неделен Советник
Бидете први што ќе дознаат за новите модели, ексклузивни понуди и најновите модни новитети.
Неделен Деловен Изглед
Слични Содржини
Книги кои ќе ве мотивираат
КАТЕГОРИЈА
Книги кои ќе ве мотивираат
„Чек“ со реалноста: Овој период навистина имаме доста слободно време и можеме да го искористиме за да прочитаме добра книга.
Наоми Кембел во облеката на Елизабет Тејлор
КАТЕГОРИЈА
Наоми Кембел во облеката на Елизабет Тејлор
Супермоделот ни кажува која е нејзината омилена удобна облека, како и ни посочува зошто "Making the cut" е вистинското шоу за време на карантин.
Лежерна петочна комбинација: Блуза Корал Феникс со фармерки корал тексас
КАТЕГОРИЈА
Лежерна петочна комбинација: Блуза Корал Феникс со фармерки корал тексас
Одберете комбинација во која ќе сјаете, ќе го искажете вашиот комплетиран моден стил и воедно ќе уживате во беспрекорниот конфор што ги нудат фармерките Корал тексас и блузата Корал Феникс. 
Ријана ги изненади сите со нејзиниот моќен говор на доделувањето на НААЦП наградите
КАТЕГОРИЈА
Ријана ги изненади сите со нејзиниот моќен говор на доделувањето на НААЦП наградите
Ријана ја доби наградата за филантропија.
Излезе новата песна на Лејди Гага
КАТЕГОРИЈА
Излезе новата песна на Лејди Гага
Излезе новата песна на Лејди Гага и фановите го изразија своето мислење во врска со тоа.
Совети како да ја зголемите продуктивноста
КАТЕГОРИЈА
Совети како да ја зголемите продуктивноста
Повеќемина го делат ставот дека продуктивноста оди рака под рака заедно со долгиот временски период посветен на работа. Колку повеќе работите - толку повеќе ќе постигнете. 
Како да им ја подобрите самодовербата на децата?
КАТЕГОРИЈА
Како да им ја подобрите самодовербата на децата?
Самодовербата е централна точка во животот на сите луѓе. Самодовербата или самопочитта е начинот на кој се гледаме себе си, вреднувајќи ги нашите квалитети, но имајќи ги предвид и нашите слабости. Високата самодоверба им помага на луѓето да си ги остварат своите високо замислени цели, реализација на различни планови и сл.
Како да му помогнете на анксиозното дете да се смири?
КАТЕГОРИЈА
Како да му помогнете на анксиозното дете да се смири?
Дали некогаш сте се чувствувале изгубено во случај кога вашето дете е исплашено од помислата на определени нешта? 
Close Quick View
Табела на Величини (cm)
Табела на Величини
36

38

40

42

44
Гради (cm)
88-90

92-94

96-98

101-103

107-109
Струк (cm)
71-73

75-77

79-81

84-86

90-92
Колкови (cm)
94-96

98-100

102-104

107-109

113-115
Succesfully done.
Close Cookie Consent
OВАА ВЕБ СТРАНА КОРИСТИ КОЛАЧИЊА
Оваа веб-странa користи колачиња (cookies). Колачињата (cookies) се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство. Повеќе информации за начинот на користење може да најдете во документот Политика за колачиња (cookies) со кликнување на "Прочитај повеќе". Со кликнување на "Ги прифаќам сите колачиња" Вие се согласувате за зачувување на колачињата на Вашиот уред.