Психолозите советуваат: Спуштете ги смартфоните за да го наполните мозокот, Bella - Skopje, Macedonia
Кошничка
Затвори
Вкупно производи:
0
Меѓу збир:
0.00 ден.
Продолжи кон наплата
Мои омилени
Затвори
Психолозите советуваат: Спуштете ги смартфоните за да го наполните мозокот
facebook instagram
Психолозите советуваат: Спуштете ги смартфоните за да го наполните мозокот

Неодамна е спроведено едно истражување каде се вклучени 400 студенти во игра на зборови. Кога стигнале на половина со играта, истражувачите им дале пауза на студентите кои требало да ја искористат со телефон, компјутер или друга физичка активност.  Резултатите покажале дека студентите кои ја искористиле својата пауза со телефони биле најмногу ментално исцрпни. Тие покажале 19% поспори резултати и дури 21% помалку решиле од загатките. 

 

Одговорот на ова прашање се крие токму во тоа дека смартфоните сами по себе бараат повеќе активности како на пример, проверка на пораки, проверка на профили, игри и сл. и на тој начин мозокот се активира повеќе и полесно се исцрпува. Не треба да се заборави фактот дека и разговарањето онлајн со пријателите знае да трае подолго од вашата пауза па така се доведувате во искушение телефонот да го користите и за време на работните часови. Во тие моменти вие повеќе обрнувате внимание да го скриете телефонот од претпоставените и најчесто правите грешки. 

 

Сепак колку и да сакаме да мислиме дека со телефоните се релаксираме, треба да разбереме дека тоа не е така.  

 

Поради тие причини истражувачите кои го спровеле ова истражување, настојуватт на тоа дека, колку и да сметаме дека телефоните ни помагаат во растеретување за време на паузите, тие ни прават многу поголеми проблеми при остварување на концентрација после паузата. Тие сметаат дека телефоните за време на работа не треба да се користат, доколку сакаме да одржиме концентрација на високо ниво. 

Неделен Советник
Бидете први што ќе дознаат за новите модели, ексклузивни понуди и најновите модни новитети.
Неделен Деловен Изглед
Слични Содржини
Книги кои ќе ве мотивираат
КАТЕГОРИЈА
Книги кои ќе ве мотивираат
„Чек“ со реалноста: Овој период навистина имаме доста слободно време и можеме да го искористиме за да прочитаме добра книга.
Наоми Кембел во облеката на Елизабет Тејлор
КАТЕГОРИЈА
Наоми Кембел во облеката на Елизабет Тејлор
Супермоделот ни кажува која е нејзината омилена удобна облека, како и ни посочува зошто "Making the cut" е вистинското шоу за време на карантин.
Лежерна петочна комбинација: Блуза Корал Феникс со фармерки корал тексас
КАТЕГОРИЈА
Лежерна петочна комбинација: Блуза Корал Феникс со фармерки корал тексас
Одберете комбинација во која ќе сјаете, ќе го искажете вашиот комплетиран моден стил и воедно ќе уживате во беспрекорниот конфор што ги нудат фармерките Корал тексас и блузата Корал Феникс. 
Ријана ги изненади сите со нејзиниот моќен говор на доделувањето на НААЦП наградите
КАТЕГОРИЈА
Ријана ги изненади сите со нејзиниот моќен говор на доделувањето на НААЦП наградите
Ријана ја доби наградата за филантропија.
Излезе новата песна на Лејди Гага
КАТЕГОРИЈА
Излезе новата песна на Лејди Гага
Излезе новата песна на Лејди Гага и фановите го изразија своето мислење во врска со тоа.
Совети како да ја зголемите продуктивноста
КАТЕГОРИЈА
Совети како да ја зголемите продуктивноста
Повеќемина го делат ставот дека продуктивноста оди рака под рака заедно со долгиот временски период посветен на работа. Колку повеќе работите - толку повеќе ќе постигнете. 
Како да им ја подобрите самодовербата на децата?
КАТЕГОРИЈА
Како да им ја подобрите самодовербата на децата?
Самодовербата е централна точка во животот на сите луѓе. Самодовербата или самопочитта е начинот на кој се гледаме себе си, вреднувајќи ги нашите квалитети, но имајќи ги предвид и нашите слабости. Високата самодоверба им помага на луѓето да си ги остварат своите високо замислени цели, реализација на различни планови и сл.
Како да му помогнете на анксиозното дете да се смири?
КАТЕГОРИЈА
Како да му помогнете на анксиозното дете да се смири?
Дали некогаш сте се чувствувале изгубено во случај кога вашето дете е исплашено од помислата на определени нешта? 
Close Quick View
Табела на Величини (cm)
Табела на Величини
36

38

40

42

44
Гради (cm)
88-90

92-94

96-98

101-103

107-109
Струк (cm)
71-73

75-77

79-81

84-86

90-92
Колкови (cm)
94-96

98-100

102-104

107-109

113-115
Succesfully done.
Close Cookie Consent
OВАА ВЕБ СТРАНА КОРИСТИ КОЛАЧИЊА
Оваа веб-странa користи колачиња (cookies). Колачињата (cookies) се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство. Повеќе информации за начинот на користење може да најдете во документот Политика за колачиња (cookies) со кликнување на "Прочитај повеќе". Со кликнување на "Ги прифаќам сите колачиња" Вие се согласувате за зачувување на колачињата на Вашиот уред.