Што го прави детето срамежливо? , Bella - Skopje, Macedonia
Кошничка
Затвори
Вкупно производи:
0
Меѓу збир:
0.00 ден.
Продолжи кон наплата
Мои омилени
Затвори
Што го прави детето срамежливо?
facebook instagram
Што го прави детето срамежливо?

Навистина е интересно како истражувачите, при испитување на ова прашање, навлегуваат длабоко во животот на човекот опфаќајќи ги сите негови перспективи. Дали тоа значи дека околината има влијание во продуктивноста на срамежливоста? 

Самиот темперамент си има своја основа, но тоа не значи дека не може да се смени. Секое дете поминува низ различни фази, врз кои може да се влијае, се со цел да се избегне понатамошна интровертност поради срамежливост. Сепак имајте предвид дека нема ништо лошо во тоа да се биде малку срамежлив. Поголемиот број од децата имаат потреба да се навикнат на околината и луѓето, со цел да можат целосно да се опуштат. Сепак 10-15% од децата знаат да бидат претерано срамежливи, да не можат да се опуштат ни по определен временски период. За ваквиот тип на деца се препорачува следење на најразлични техники, кои ќе помогнт да не дојде до социјална анксиозност. 

 

Родителството знае да влијае во процесот на развивање на децата така што, кај сите деца кои се посрамежливи треба на помек начин да се објасни дека направиле нешто погрешно и кое однесување не треба да го повторуваат во иднина. 

 

Она што треба да го имате предвид е фактот дека основите на сензитивноста, срамежливоста или пак социјалната активност се создаваат во раниот период од животот и имаат строга биолошка основа. Но, анатомијата не е судбина, така што може да се направат промени кај вашето дете ако навистина е сензитивно и реагира на секакви промени во околината. Секогаш земете предвид дека вашите родителски вештини сепак треба да ги прилагодувате согласно темпераментот на вашето дете. 

Неделен Советник
Бидете први што ќе дознаат за новите модели, ексклузивни понуди и најновите модни новитети.
Неделен Деловен Изглед
Слични Содржини
Книги кои ќе ве мотивираат
КАТЕГОРИЈА
Книги кои ќе ве мотивираат
„Чек“ со реалноста: Овој период навистина имаме доста слободно време и можеме да го искористиме за да прочитаме добра книга.
Наоми Кембел во облеката на Елизабет Тејлор
КАТЕГОРИЈА
Наоми Кембел во облеката на Елизабет Тејлор
Супермоделот ни кажува која е нејзината омилена удобна облека, како и ни посочува зошто "Making the cut" е вистинското шоу за време на карантин.
Лежерна петочна комбинација: Блуза Корал Феникс со фармерки корал тексас
КАТЕГОРИЈА
Лежерна петочна комбинација: Блуза Корал Феникс со фармерки корал тексас
Одберете комбинација во која ќе сјаете, ќе го искажете вашиот комплетиран моден стил и воедно ќе уживате во беспрекорниот конфор што ги нудат фармерките Корал тексас и блузата Корал Феникс. 
Ријана ги изненади сите со нејзиниот моќен говор на доделувањето на НААЦП наградите
КАТЕГОРИЈА
Ријана ги изненади сите со нејзиниот моќен говор на доделувањето на НААЦП наградите
Ријана ја доби наградата за филантропија.
Излезе новата песна на Лејди Гага
КАТЕГОРИЈА
Излезе новата песна на Лејди Гага
Излезе новата песна на Лејди Гага и фановите го изразија своето мислење во врска со тоа.
Совети како да ја зголемите продуктивноста
КАТЕГОРИЈА
Совети како да ја зголемите продуктивноста
Повеќемина го делат ставот дека продуктивноста оди рака под рака заедно со долгиот временски период посветен на работа. Колку повеќе работите - толку повеќе ќе постигнете. 
Како да им ја подобрите самодовербата на децата?
КАТЕГОРИЈА
Како да им ја подобрите самодовербата на децата?
Самодовербата е централна точка во животот на сите луѓе. Самодовербата или самопочитта е начинот на кој се гледаме себе си, вреднувајќи ги нашите квалитети, но имајќи ги предвид и нашите слабости. Високата самодоверба им помага на луѓето да си ги остварат своите високо замислени цели, реализација на различни планови и сл.
Како да му помогнете на анксиозното дете да се смири?
КАТЕГОРИЈА
Како да му помогнете на анксиозното дете да се смири?
Дали некогаш сте се чувствувале изгубено во случај кога вашето дете е исплашено од помислата на определени нешта? 
Close Quick View
Табела на Величини (cm)
Табела на Величини
36

38

40

42

44
Гради (cm)
88-90

92-94

96-98

101-103

107-109
Струк (cm)
71-73

75-77

79-81

84-86

90-92
Колкови (cm)
94-96

98-100

102-104

107-109

113-115
Succesfully done.
Close Cookie Consent
OВАА ВЕБ СТРАНА КОРИСТИ КОЛАЧИЊА
Оваа веб-странa користи колачиња (cookies). Колачињата (cookies) се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство. Повеќе информации за начинот на користење може да најдете во документот Политика за колачиња (cookies) со кликнување на "Прочитај повеќе". Со кликнување на "Ги прифаќам сите колачиња" Вие се согласувате за зачувување на колачињата на Вашиот уред.