Кошничка
Затвори
Вкупно производи:
0
Меѓу збир:
0.00 ден.
Продолжи кон наплата
Мои омилени
Затвори
4 начини да го поседувате понеделничкото утро
КАТЕГОРИЈА
4 начини да го поседувате понеделничкото утро

Го гасите алармот, посегнувате по мобилниот телефон, ја разгледувате електронската пошта и во моментот кога вашите стапала ќе го допрат подот, спремни сте за борба со големиот број обврски во текот на денот. Ви звучи познато? Сите поминуваат низ истиот процес, а важно е да одвоите неколку минути наутро за себеси, за да можете на соодветен начин да се подготвите за тоа што ве очекува и за да имате повеќе продуктивност во текот на денот.

30 прашања за полесна конверзација со секого
КАТЕГОРИЈА
30 прашања за полесна конверзација со секого

Не постои нешто како прекинување на конверзациската бариера со пријател или колега на работа. За да стигнете до ниво на совршен разговор, потребно е да започнете со мали разговори.

Ефектот што блиските пријатели го имаат врз вас ( и како да ги одберете вашите пријатели)
КАТЕГОРИЈА
Ефектот што блиските пријатели го имаат врз вас ( и како да ги одберете вашите пријатели)

Постои познат цитат кој вели дека вие сте просек од пет луѓе со кои поминувате поголем дел од време. Како што стареете, ќе го забележите тоа и на позитивен и на негативен начин. Од едноставна модна перспектива, ако сите ваши пријателки купуваат чанти од 20.000 денари, тогаш ќе се чувствувате како да сте најштедливата, бидејќи вашата чанта е само 1000 денари. Исто така, ако вашите пријателки купуваат чанти кои чинат само 500 денари, тогаш за вас купување на чанта која е повеќе од 3000 денари ќе звучи лудо.

9 карактеристики на успешните дами
КАТЕГОРИЈА
9 карактеристики на успешните дами

Секогаш се инспирираме од приказните на успешните дами. Интересен е фактот дека сите успешни дами имаат некои заеднички работи, а тоа се карактеристиките кои ги поседуваат. Прочитајте и проверете дали ќе се пронајдете во овие 10 карактеристики.

Трикови за продуктивност кои можеби ќе одговараат за вас
КАТЕГОРИЈА
Трикови за продуктивност кои можеби ќе одговараат за вас

Интересно прашање за вас: Кои трикови за продуктивност најмногу ви одговараат? Дали имате повеќе различни начини кои ги практикувате или пак сте концентрирани на еден? Што е тоа што ви помага да ја подобрите продуктивноста на работа?

Тајната за да станете успешна жена
КАТЕГОРИЈА
Тајната за да станете успешна жена

Денеска можете да најдете голем број на совети за кариерата, од успешни жени и жени кои се трудат да го подобрат својот начин на работа. „Преговарајте од моментот кога ќе добиете работна понуда“, „Најдете ментор“, „Најдете спонзор“, „Барајте поголема плата“... совети има колку сакате. Но, најважниот совет досега не е споделен.

9 совети за ефективно јавно говорење
КАТЕГОРИЈА
9 совети за ефективно јавно говорење

Поголемиот дел од луѓето имаат страв од јавно говорење. Понекогаш можеби сметате дека имате храброст да го правите тоа, особено кога ќе се потсетите на средношколските денови кога секогаш сте биле први за да зборувате пред сите, но вистината е дека сега сето тоа е поразлични и ќе сфатите дека многу работи сте ги правеле погрешно. Не е толку едноставно да се излезе пред толку многу луѓе и да се пренесе потребната порака на соодветниот начин. Во продолжение девет совети, кои навистина ќе ви помогнат.

10 начини да дадете отказ на работа – грациозно
КАТЕГОРИЈА
10 начини да дадете отказ на работа – грациозно

Моментот кога ќе се одлучите да дадете отказ знае да биде навистина тежок поради тоа што не знаете како тоа да го соопштите на претпоставениот. Овие 10 начини ќе ви помогнат тоа да гонаправите грациозно.

Што нѐ научи Вирџинија Вулф за справување со емоциите на работа
КАТЕГОРИЈА
Што нѐ научи Вирџинија Вулф за справување со емоциите на работа

Вирџинија Вулф е англиска писателка и позната е по своите романи, од кои може да се извлечат навистина поучни пораки. Особено, романот „Кон светилникот“ е еден осврт на комплицираните односи помеѓу родителите и децата, мажите и жените и помеѓу пријателите, како и бенигниот и не толку бенигниот сексизам, кој е карактеристика на тие односи. Пасосите од оваа книга оставаат голем впечаток и по некое време повторно мислите ви се навраќаат кон нив.

Зошто никогаш не треба да го прекинете учењето (особено на работа)
КАТЕГОРИЈА
Зошто никогаш не треба да го прекинете учењето (особено на работа)

Без разлика на тоа колку сте постигнале досега на професионален план и колку искуство имате позади вас, тоа не значи дека треба да престанете да учите нови работи и да се надградувате како личност. Но зошто е важно постојано да учите нови работи?

Дали постои ривалство на работното место
КАТЕГОРИЈА
Дали постои ривалство на работното место

Многу често може да се случи на новото работно место, каде што ќе почнете да работите, по некое време да се вработи и друга дама на истата позиција. Тогаш многу често ќе доаѓате во ситуација да ве прашуваат кој сака да ја преземе обврската, а вие да се повлекувате, само поради тоа што сакате да избегнете проблеми и несогласувања со колешката.

Уметноста на to-do листата за на работа
КАТЕГОРИЈА
Уметноста на to-do листата за на работа

Позади секоја успешна личност стои одлична to-do листа, но тука завршуваат сличностите. Создадени од личните неврози на личноста, опсесивната поврзаност кон специфичен прибор за пишување и други организациски недостатоци, сите листи со обврски се различни и уникатни. Иако денеска постојат апликации на мобилниот телефон со кои можете да креирате to-do листа, поголемиот дел од луѓето сѐ уште најмногу избираат пенкало и лист како најдобар начин за потсетување.

Добијте го тоа што го сакате: 5 совети за преговарање
КАТЕГОРИЈА
Добијте го тоа што го сакате: 5 совети за преговарање

Како што поминува времето, вие учите нови работи и се надоградувате како личности, со што се подобрувате во вашата кариера. Не вознемирувајте се ако во моментов не чувствувате голема самодоверба само поради тоа што не сте сигурни дека знаете многу работи. За да постигнете поголем успех можат да ви помогнат техниките за преговарање, па затоа почнете да ги практикувате овие неколку совети.

Класичниот совет за кариера што не смеете да го заборавите, според Опра Винфри
КАТЕГОРИЈА
Класичниот совет за кариера што не смеете да го заборавите, според Опра Винфри

„Вашата работа нема секогаш да ве исполнува. Ќе има денови кога едноставно ќе ви биде здодевно. Други денови можеби нема да сакате да одите на работа, но сепак одете... број 1 лекцијата којашто може да ви ја дадам.... е да бидете толку многу усовршени во она што го работите, толку фантастични што вашиот талент нема да помине незабележан.”
Која е поентата на Опра: Станете толку добри што не може да се игнорира.

Како си поминавме на конференцијата за семеен бизнис организирана од Clear View
КАТЕГОРИЈА
Како си поминавме на конференцијата за семеен бизнис организирана од Clear View

Минатата недела имавме можност да присуствуваме на настан којшто на едно место собра голем број на сопственици на приватни бизниси и нивните наследници, кои имаа можност да чујат искуства и практики за тоа како одредени компании и бизниси во Македонија извршиле успешен пренос на сопственоста.

Пријателство на работното место
КАТЕГОРИЈА
Пријателство на работното место
Пријателствата на работа се одлични но нивното одржување може да се почувствува како посложено во дадена ситуација.
Како да го извлечете најдоброто од вашиот Linkedin профил
КАТЕГОРИЈА
Како да го извлечете најдоброто од вашиот Linkedin профил
Предлагаме неколку совети за тоа како да го извлечете најдоброто од вашиот Linkedin профил кој што е уште повеќе актуелен во 2018 год.
5 знаци дека сте подготвени да бидете менаџер
КАТЕГОРИЈА
5 знаци дека сте подготвени да бидете менаџер
Вие сте заинтересирани да ја унапредите вашата менаџмент улога во компанијата во која што работите но има само едно прашање на кое ви треба одговор: Дали сте подготвени?

Секако, постојано постигнувате одлични резултати и имате остварено цврсти врски со многу од вашите колеги но, не сте сигурни дека тоа е навистина отсечен чекор кон поголема работна позиција.

За среќа, постојат неколку знаци кои ќе ви помогне да дознаете дали сте всушност спремни за позицијата менаџер.
Како културно да кажете НЕ на екстра работните обврски
КАТЕГОРИЈА
Како културно да кажете НЕ на екстра работните обврски

Многу често се случува на работното место, вашите претпоставени или пак колегите да ви даваат дополните работни обврски. Сигурно многу често немате доволно време за да ги завршите обврските кои веќе ги имате, па не би ви годело да прифаќате нови, а уште помалку да завршувате обврски кои треба да ги заврши некој друг. Но, како да кажете „не“?

10 утрински навики на успешните жени
КАТЕГОРИЈА
10 утрински навики на успешните жени

Отсекогаш сме биле фасцинирани од малите, секојдневни навики што ги споделуваат  толку многу успешни и креативни луѓе. Кои се тајните ритуали и здравите практики што го сочинуваат нивниот живот - и зошто? 

3 највлијателни жени и нивната моќна униформа
КАТЕГОРИЈА
3 највлијателни жени и нивната моќна униформа

Некои од највлијателните жени во светот на бизнисот велат дека личниот стил игра голема улога во борбата за женските права.

Неделен Советник
Бидете први што ќе дознаат за новите модели, ексклузивни понуди и најновите модни новитети.
Неделен Деловен Изглед
Close Quick View
Табела на Величини (cm)
Табела на Величини
36

38

40

42

44
Гради (cm)
88-90

92-94

96-98

101-103

107-109
Струк (cm)
71-73

75-77

79-81

84-86

90-92
Колкови (cm)
94-96

98-100

102-104

107-109

113-115
Succesfully done.
Close Cookie Consent
OВАА ВЕБ СТРАНА КОРИСТИ КОЛАЧИЊА
Оваа веб-странa користи колачиња (cookies). Колачињата (cookies) се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство. Повеќе информации за начинот на користење може да најдете во документот Политика за колачиња (cookies) со кликнување на "Прочитај повеќе". Со кликнување на "Ги прифаќам сите колачиња" Вие се согласувате за зачувување на колачињата на Вашиот уред.